Idėjos namams

Tinkami augalai alpinariumui

Alpinariumo įrengimas suvokiamas kaip akmenuoto kalnų peizažo atkūrimas nedideliame žemės plote (dažniausiai pasirenkamas statesnis šlaitas), tačiau klaidinga manyti, kad žemių kalva, ant kurios sudėti keli akmenys ir pasodintos tarpusavyje nederančios gėlės jau yra alpinariumas. Tikrame alpinariume turi augti ne tik laukiniai kalnų augalai, bet ir žemaūgiai žolynai, dekoratyviniai puskrūmiai ir krūmai.

Tinkamų augalų parinkimas ir jų išdėstymas yra pats svarbiausias alpinariumo kūrimo procesas. Nors akmenys atlieka svarbų vaidmenį, tačiau paprastai kalnų peizažo imitacijos kuriamos dėl gėlių. Lietuvoje įprasta sodinti žiemą ir vasarą žaliuojančius augalus (dažniausiai spygliuočius). Itin dažnai savitu akcentu tampa augalai, kurie dėl kokių nors priežasčių yra brangūs alpinariumo savininkui. Nepamirškite, kad nedidelius augalus reikėtų sodinti pirmajame plane. Gražiausia, kai augalai yra sodinami atsižvelgiant į jų augimo ir ramybės periodus, tai reiškia, kad juos sodinti reikėtų taip, kad nuo pavasario iki rudens tarp akmenų būtų žiedų.

Pagrindinių augalų alpinariume neturi būti daug. Be to, tos pačios rūšies augalai neturėtų būti išmėtyti po visą alpinariumą, patartina vengti simetriškų kompozicijų. Būtina atkreipti dėmesį į augalų žiedų ar jų lapų spalvą ir kurti harmoningą vaizdą. Nepamirškite, kad augalai, kurių lapai yra sidabriniai arba pilki leidžia išryškinti kitų spalvų kontrastus. Vis dėlto augalų ir spalvų įvairove nepiktnaudžiaukite, kadangi tokie alpinariumai virsta botanine kolekcija, o ne dekoratyvia kiemo puošmena.

Dažniausiai alpinariumuose sodinami daugiamečiai augalai, kurių priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio, tačiau ir vienmetės gėlės atranda savo vietą. Populiariausi alpinariumo augalai yra aronas, katilėlis, rasakila, auskarėliai, kietis, rudbekija, bergenija, čiobrelis, liatris, debesylas, liūtpėdė, šilokai, driada, melsvė, uolaskėlė, flioksas, vilnotoji, vaisgina, guboja, notrelė, vaistutis, gvazdikas, perkūnropė, veronika, heihera, plačvarpis, karlina, plukė, žiognagė, karpažolė, raktažolė. Žinoma, auginti galite ir įvairių rūšių svogūnines gėles: česnakus, narcizus, tulpes, kiškiakopūsčius, paukštapienes, vėlyvius, margutes, puškinijas, žydres, montbretes, scyles ir t. t.

Alpinariumai jus žavės visus metus, jei pasodinsite kelis dekoratyvinius krūmus ir žemaūgius medelius. Iš tiesų alpinariumai, kuriuose nėra visžalių augalų, žiemą atrodo labai niūriai (jei ištisus metus žaliuojančių augalų nenorite, vis tiek turėtumėte pagalvoti, kaip reikės papuošti alpinariumą rudenėjant). Specialistai alpinariumams rekomenduoja kelių rūšių spygliuočius bei lapuočius: buksmedžius, kaulenius, žemaūgius rododendrus, viržius. Rinkdamiesi labiausiai jums tinkančius augalus, turėtumėte įvertinti, kas geriausiai auga jūsų kaiminystėje.

Gėlių, spygliuočių ir lapuočių pasirinkimas priklauso ir nuo jūsų alpinariumo dydžio. Jei alpinariumas yra mažas, rekomenduojamos mažesnės svogūninės gėlės, pvz., krokai, žydrės, sniegžydrės, snieguolės, kurios, nebūdamos aukštaūgės, atrodo natūraliai ir patraukliai. Jei alpinariumas yra gana didelis, sodinkite aukštesnes gėles, pvz., narcizus ar tulpes. Kai pavasarinių gėlių žiedai ima vysti, sodinkite vienmetes gėles, pvz., pajūrines lobuliarijas, serenčius ar puikūną. Jei pirmenybę teikiate daugiamečiams augalams, turėtumėte įvertinti sinavadų, gubojų, vilkdalgių, levandų, levisijų, primulių, uolaskėlių, glažučių grožį.

Save

Save