Idėjos namams

Žaislai – nepakeičiama ikimokyklinio ugdymo priemonė

Žaislai – tai didžiausias vaiko turtas ir lavinimo priemonė. Tikriausiai šiandien nerastume tėvų, įsitikinusių, kad žaislai vaikams nereikalingi ir net žalingi. Tačiau užėjus į virtualią ar internetinę parduotuvę, akys tiesiog raibsta nuo žaislų gausos. Tačiau ką geriausia pirkti, artimiesiems pasufleruos pats mažylis.

Žaislai nepakeičiami ugdymo procese

Ikimokyklinio amžiaus vaikai daugiausiai mokosi žaisdami. Pradėję eiti į mokyklą vaikai žaislais domisi šiek tiek mažiau, tačiau jie vis dar reikšmingi vaiko ugdymosi procese. Per žaidimą vaikas susipažįsta su aplinka, lavina savo gabumus, įgūdžius, įgauna ir socialinės patirties, pavyzdžiui, žaisdamas prisiima tam tikrus vaidmenis – mamos, tėčio, gydytojo, mokytojo ar kt. Žaislai vaikams padeda ugdyti vertybes, moralines normas, požiūrį į tam tikrus dalykus, žadina emocijas, leidžia išreikšti jausmus. Galiausiai, labai svarbi žaislų savybė – jie padeda vaikui lavinti kalbą, protą, motoriką, ugdyti kantrybę.

Kokie žaislai padeda atskleisti vaiko gebėjimus?

Vaiko gabumus padėti atskleisti gali net ir pats elementariausias žaisliukas. Vaikas labiau mėgs vienus ar kitus žaislus ir pats pasirinks, kurie žaislai jam mieliausi, įdomiausi ar patraukliausi. Tėvų užduotis – stebėti, su kokiais žaislais ir kaip vaikas žaidžia, kokios jo savybės atsiskleidžia žaidžiant, kokius veiksmus su žaislais vaikas mėgsta atlikti – dėlioti, rūšiuoti, konstruoti, rengti, spaudyti mygtukus ar kt.

 Atimti žaislai – atimta vaikystė?

Psichologų nuomone, ikimokyklinio amžiaus vaikams visiškai užtenka lankomo darželio ir vieno-dviejų būrelių. Jei vos kelių metukų vaikas lankys muzikos mokyklėlę, sporto treniruotes, baseiną, baletą, piešimo pamokas ir kt., paprasčiausiai jam neliks laiko pažinti aplinką per žaidimus, ugdytis, užsiimti žaidybine veikla, kuri vaikui tokia miela ir jo neįpareigoja. Taigi leiskite vaikui žaisti tiek, kiek jis nori, žinoma, ir patys įsitraukdami į žaidimo procesą.

Ar vaikui reikėtų pirkti žaislų vos paprašius?

Daugelis vaikų linkę šiek tiek manipuliuoti tėvais ir nuolat prašyti naujų žaislų. Tačiau tėvai patys turi spręsti, kada ir kokie žaislai vaikams reikalingi. Svarbiausia – kad vaikas prašytų gražiai, o ne su ašaromis akyse, pykčiu ir isterijomis. Gaudamas viską, ko užsigeidė, vaikas neišsiugdys atsakomybės, savarankiškumo, nebus kūrybiškas, nes esmė – ne žaislų kiekyje, bet mokėjime kūrybingai juos panaudoti.

Informacija parengta pagal InovacinesSistemos.lt informaciją.