Idėjos namams

Kaip apsisaugoti nuo geliančių vabzdžių ir būti saugiam lauke

Tokie geliantys vabzdžiai kaip bitės, vapsvos ir širšės kasmet į skubios pagalbos skyrių pasiunčia iš ties nemažai žmonių. Vabzdžiai aktyvūs nuo pat pirmų pavasario dienų, tačiau vasaros pabaigoje ir ankstyvą rudenį jie tampa ypač pikti, kai jų kolonijos žiemą ieško maisto, kad išmaitintų savo karalienes.

Pakanka vien minties, jog terasoje galima susitikti su spiečiumi širšių, jog nesinorėtų kelti kojos iš namų. Tačiau nesijaudinkite. Yra keletas būdų, kaip užtikrinti, kad šie įkyrieji vabzdžiai nesugadintų jūsų linksmybių saulės atokaitoje ir neuždarytų jūsų pačių namuose.

Užsandarinkite įtrūkimus ir landas

Vienas veiksmingas būdas užkirsti kelią šių vabzdžių ir daugumos kitų kenkėjų atsiradimui jūsų namuose yra panaikinti kelią į namus. Geliantys vabzdžiai, tokie kaip širšės ar vapsvos lizdus dažnai stato palėpėse ir dūmtraukiuose, už verandos žibintų ir po terasos lentomis ar stogeliu. Namų savininkai turėtų užsandarinti visus matomus įtrūkimus ir plyšius, kad šie kenkėjai nepatektų į patalpas, ir reguliariai tikrinti aplink namą bei kiemo perimetrą, ar nėra sukamų lizdų. Ypač į lizdų sukimą reiktų atkreipti dėmesį pavasarį, kuomet juos tik pradeda statyti.

Laikykite maistą uždengtą

Ar kada buvote lauke vykusiame susibūrime, kur širšės knibždėti knibžda aplink užkandžių, traškučių ir vaisių stalą? Vabzdžius traukia atviras maistas ir atviros šiukšliadėžės. Ypač jei jose yra vaisių ar saldumynų. Norėdami išvengti nepageidaujamo susidūrimo su širšėmis ar bitėmis per iškylą ar pikniką,  uždenkite visą maistą lauke, gėrimus pilkite į vienkartinius indus su dangteliu ir šiaudeliu, o ant šiukšlių dėžių laikykite tvirtus dangčius. Tikrai nenorite, jog sumuštinio kąsnis būtų paskanintas širšės įgėlimu.

Venkite per daug kvapiųjų medžiagų

Vabzdžius traukia saldūs  kvapai. Jei ilgą laiką praleidžiate lauke, venkite naudoti ryškius, saldžius kvepalus. Jei įmanoma, taip pat rinkitės bekvapius šampūnus, muilus, losjonus ir kremus nuo saulės.

Gamtoje atkreipkite dėmesį į savo aprangą

Venkite dėvėti tamsių arba itin ryškių (oranžinė, geltona) spalvų drabužius, taip pat rūbus su gėlių atspaudais, nes žinoma, kad tokie  raštai traukia geliančius vabzdžius. Taip pat svarbu avėti uždarus batus, ypač žolėtose vietose, kur kamanės ir kai kurios širšių rūšys peri.

Išlikite ramūs ir susikaupę

Jei netoliese skraido geliantis vabzdys, daugelio žmonių pirmoji reakcija yra paniškai  mojuoti rankomis. Tačiau staigūs judesiai iš tikrųjų gali išprovokuoti ataką. Negalima baidyti kenkėjo, verčiau būkite ramus, lėtai eikite iš teritorijos, ir vabzdys turėtų nuskristi, nepadarydamas jokios žalos. Jei vis tiek įgėlė, atsargiai nuimkite geluonį ir kreipkitės į gydytoją, nes kai kuriais atvejais alerginės reakcijos gali būti sunkios. Jei žinote, jog esate alergiškas įgėlimams, pasitarkite su gydytoju, kokias priemones, vaistus,  turėtumėte turėti su savimi, jog sustabdytumėte alerginę reakciją.

Susisiekite su kenkėjų specialistu

Jei jūsų namų nuosavybėje yra širšių lizdas, laikykitės toliau to jo ir neleiskite prie jo artintis šeimos nariams, ypač vaikams.  Nebandykite lizdo pašalinti patys, net jei tai pavasaris ir lizdas tik pradėtas lipdyti bei atrodo mažas. Priklausomai nuo rūšies, lizde gali būti šimtai (jei ne tūkstančiai) geliančių vabzdžių, kurie gali masiškai užpulti ir gelti, jei jie sutrinka ar jaučia grėsmę. Vietoj to susisiekite su licencijuotu kenkėjų naikinimo specialistu, kuris galės nustatyti rūšį ir padėti kovoti su vabzdžiais naikinant koloniją arba išvežant ją į saugią vietą.