Įvairenybės

Kas kiek laiko reikia keisti stabdžių diskus?

Stabdžių diskai ir stabdžių kaladėlės yra patys svarbiausi komponentai, įtakojantys stabdymo sistemos veikimą ir stabdymo kokybę. Todėl juos, jeigu ir ne keisti, tai bent jau tikrinti reikėtų reguliariai. Geriausia stabdžių diskų patikrą atlikti padangų keitimo metu – bent du kartus per metus.

Apie stabdžių kaladėlių nusidėvėjimą paprastai vairuotojai supranta ir be patikros. Stabdymo metu rate girdisi cypimas ar panašus garsas, kai trinasi metalas į metalą. Tuo tarpu apie susidėvėjusius stabdžių diskus suprasti taip paprastai pavyks ne visada.

Vienos taisyklės, kas kiek laiko reikėtų stabdžių diskus pakeisti, nėra, kadangi tai priklauso nuo daugelio dalykų. Visų pirma, nuo šios detalės kokybės, antra – nuo vairavimo stiliaus, taip pat ir stabdžių kaladėlių kokybės. Tačiau yra keletas kriterijų, kurie galėtų padėti atpažinti, kad diskai jau yra nusidėvėję ir laikas juos pakeisti.

Kai kada tenka girdėti, kad stabdžių diskus vairuotojai keičia po kažkurio skaičiaus sudėvėtų kaladėlių komplektų. Tačiau specialistai rekomenduojama tikrinti diskų būklę ir keisti juos nepriklausomai nuo kitų detalių. Svarbiausia laikytis gamintojo rekomendacijų, atsižvelgti į mažiausią leistiną eksploatuoti disko storį ir keisti juos, jeigu ta riba jau pasiekta.

Galimi ir kiti disko pažeidimai arba nusidėvėjimo požymiai, pavyzdžiui, korozija, stabdžių disko deformacija ar įtrūkimas. Korozija atsiranda dėl retai eksploatuojamo (ilgai stovinčio) automobilio. O deformacijas gali įtakoti daugelis veiksnių – agresyvus vairavimo stilius, taip pat kitų komplektuojančių detalių defektai.

Dažniausiai deformacijos atsiranda dėl perkaitimo, kuomet stringa stabdžių suportai, kaladėlės spaudžia diską ir diskas įkaista, vėliau staiga atvėsus atsiranda deformacijos. Tuo pačiu intensyviai dėvisi ir stabdžių kaladėlės. Tokiu atveju stabdžių diskus gali tekti keisti net keliskart per metus, tačiau tai nėra normalu, todėl būtina ieškoti priežasčių.