Sveikata

Keliautojams rekomenduojame pasirūpinti savo saugumu iš anksto

Lietuvoje kasmet registruojami susirgimai egzotinėmis ligomis, kurie susiję su kelionėmis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 55 maliarijos, 31 strongiloidozės, 30 dengės karštligės, 4 filariozės, po tris odos leišmaniozės ir šistomatozės bei vienas visceralinės leišmaniozės atvejis.

Planuojančius keliauti ULAC medikai ragina pasidomėti, kokių užkrečiamųjų ligų rizika yra šalyje, į kurią ruošiamasi keliauti bei rekomenduojama susipažinti su šių ligų pasireiškimo požymiais ir prevencinėmis priemonėmis. Nuo kai kurių infekcinių ligų keliautojus gali apsaugoti skiepai, nuo maliarijos – tinkamas antimaliarinių vaistų vartojimas.

Pasak ULAC specialistės Simonos Žukauskaitės-Šarapajevienės, į sveikatos priežiūros įstaigas dėl skiepų rekomenduojama kreiptis likus 4–6 savaitėms iki kelionės, kad pasiskiepijus susidarytų imunitetas dar iki kelionės. „Dažniausiai keliautojams rekomenduojami skiepai nuo hepatito A, vidurių šiltinės, choleros, geltonosios karštligės, meningokokinės infekcijos, poliomielito ir kt. infekcijų bei atliekama difterijos stabligės revakcinacija“, – aiškino ULAC specialistė S. Žukauskaitė-Šarapajevienė. Jei keliautojas žino, kad kelionėje jam gali tekti kontaktuoti su gyvūnais, rekomenduojama pasiskiepyti nuo pasiutligės.

Skiepas nuo geltonosios karštligės yra privalomas vykstant į kai kurias šalis ir pasiskiepijus galioja visą gyvenimą. Atkreiptinas dėmesys, kad tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos. Šis pažymėjimas yra reikalingas, kaip įrodymas apie atliktą skiepą.

Uodų platinamų ligų (dengės karštligė, čikungunija, zikos virusinė liga ir kt.), rizikai sumažinti medikai rekomenduoja:

  • naudoti repelentus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas;
  • vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, ypač dienos metu, nes virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyvūs ir dienos metu;
  • miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų dienos ir nakties metu.

ULAC medikai primena, kad viešint kitoje šalyje būti budriems, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, sergančiais gyvūnais, rinktis saugų maistą ir vandenį, kuo dažniau plauti rankas su muilu ar naudoti vienkartines drėgnas servetėles bei rankų dezinfekavimo priemones.

Sunegalavę po kelionės praėjus kelioms dienoms ar savaitėms turite kuo skubiau kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą ir pasakyti gydytojui apie buvusią kelionę.

Daugiau informacijos apie rekomenduojamus skiepus keliautojams galima rasti ULAC interneto svetainėje ČIA

Pranešimą paskelbė: Zigmantas Nagys, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras