Idėjos namams

Kokios stogo dangos yra populiariausios Lietuvoje?

Stogo dangos medžiagos pasirinkimą turėtų lemti praktiniai veiksniai. Svarbiausias parametras, kalbant apie tinkamą stogo dangų pasirinkimą, yra dangos ilgaamžiškumas, naudingumas, kokia apkrova stogui yra didžiausia, stogo nuolydžio kampas, montavimo lengvumas ir visos konstrukcijos specifika. Populiariausios stogo dangos Lietuvoje ir kaimyninėse regiono šalyse yra trapecijos formos lakštai ir čerpės. Abu šie sprendimai puikiai tinka skirtingoms stogo konstrukcijoms ir pasižymi skirtingomis techninėmis savybėmis. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime kiekvienos iš šių stogų dangų privalumus ir trūkumus, jei tokių esama.

Trapecijos formos lakštinio metalo privalumai ir trūkumai

Trapecinė skarda yra labai patvari stogo danga. Pasižymi išskirtiniu atsparumu ekstremalioms temperatūroms ir nepalankioms oro sąlygoms. Ši stogo danga yra daug storesnė nei tradicinės plieninės stogo čerpės. Dėl didesnio storio trapecijos formos lakštas yra atsparus intensyviai krušai, audroms ir įvairiems mechaniniams pažeidimams. Taip pat verta pabrėžti, kad tokio tipo danga nesulaiko vandens. Dėl to stogo konstrukcijos svoris išlieka pastovus ir nekinta. Todėl trapecijos formos lakštai gali būti puikus sprendimas uždengti stogą su mažesne apkrova.

Didelis trapecijos formos lakštų privalumas taip pat yra montavimo paprastumas, kuris yra susijęs su mažesnėmis darbo sąnaudomis. Kainos ir kokybės santykis taip pat tenkina daugelį klientų. Nepamirškite, kad trapecijos formos lakštai yra viena pigiausių stogo dangų, kurią galima naudoti ant vienbučių namų stogų ir ant įvairaus tipo kotedžų stogų. 

Jei vis dėlto reikėtų įvardyti nors vieną šios stogo dangos trūkumą, tai būtų triukšmas, kylantis kritulių metu. Nuo tokios dangos ganėtinai garsiai atsimuša lietus ir kruša, o tai gali būti tam tikras diskomfortas, žmonėms, kurie yra įsikūrę pastatų palėpėse. Tačiau bet kokiu atveju, tai tik nedidelis trūkumas, palyginti su tuo, kiek daug naudos teikia ši stogo danga.

Stogo čerpių privalumai ir trūkumai

Stogo čerpės – išskirtinai patvari stogo dangos medžiaga, kuri ilgą laiką išlieka puikios būklės ir tarnauja keliasdešimt metų. Tai patvirtina ilgas gamintojų suteikiamas garantinis laikotarpis. Kokybiškoms čerpėms suteikiama iki 50 metų garantija. Kitas stogo čerpių privalumas – didelis atsparumas dinaminėms apkrovoms. Tokio tipo stogo dangos nesilanksto ir nelūžta veikiamos spaudimo ir jomis, reikalui esant, galima be vargo vaikščioti. Todėl drįstame teigti, kad šis stogo dangos tipas yra puikus sprendimas stogams, kuriuos veikia papildomos apkrovos (pvz., sniegas).

Kai kurios natūralios čerpės sugeria drėgmę, tačiau tai nedaro jokios žalos visos stogo konstrukcijos sandarumui. Renkantis stogo čerpes, verta atsižvelgti į vandens sugėrimo laipsnį. Nuo drėgmės apsaugančiomis dangomis padengti gaminiai yra patvaresni ir ant jų paviršiaus neatsiranda stogo estetinį vaizdą darkančių samanų. Geros kokybės stogo čerpės turi turėti 2–12% vandens sugėrimo laipsnį. Tokio tipo gaminiai yra geriausiai apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų ir pasižymi ilgiausiu tarnavimo laiku.

Taip pat norime pabrėžti, kad čerpių akustika yra patenkinama. Kruša ir lietus beveik nekelia triukšmo. Dėl to ši stogo danga yra patogesnis sprendimas žmonėms, kurie ketina naudotis pastato palėpėmis.

Norėdami įsigyti čerpes savo namų stogui turėtumėte apsilankyti čia: https://www.borga.lt/statybiniai-komponentai/profiliuota-skarda/cerpine-skarda-cerpiu-imitacija/