Sveikata

NVSC PRIMENA, KĄ SVARBU ŽINOTI RENKANTIS APGYVENDINIMO PASLAUGAS

Šaltuoju metų laikotarpiu kiek mažiau gyventojų sulaukiantis apgyvendinimo paslaugų sektorius vasarą tampa kur kas populiaresnis. Laukdami poilsiautojų veiklą atnaujina vis daugiau apgyvendinimo paslaugas teikiančių įstaigų. Kaip jos yra pasiruošusios priimti svečius, kasmet vertina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.

Būtini leidimai-higienos pasai

Primename, kad viešbučių, motelių, svečių namų, kurortų sanatorijų, kurortų reabilitacijos centrų, kempingų, turizmo centrų, poilsio namų, jaunimo nakvynės namų veiklos vykdytojai privalo turėti leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus bei suteikia jo turėtojui teisę verstis jame nurodyta ūkine komercine veikla. Rinkdamiesi viešbutį, svečių namus ar kitą apgyvendinimo vietą ir norėdami sužinoti, ar jai yra išduotas leidimas-higienos pasas, galite tai nesunkiai patikrinti Licencijų informacinėje sistemoje (https://www.licencijavimas.lt/) arba per Regionų geoinformacinės aplinkos įrankį (https://www.regia.lt/lt/zemelapis/), įvedus ūkinės komercinės veiklos adresą ir meniu pasirinkus „Licencijos“.

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ reikalavimai nėra taikomi patalpų nuomos paslaugoms ir šiai veikliai leidimas-higienos pasas nėra išduodamas. Todėl NVSC ragina paslaugų vartotojus ypač atsakingai rinktis apgyvendinimo paslaugas, kurios teikiamos nuomos pagrindu.

Pažeidimai kartojasi

2023 m. NVSC specialistai apgyvendinimo paslaugas teikiančiuose objektuose atliko 565 patikrinimus, iš jų –107 neplaninius (pagal gautus skundus). Iš visų patikrinimų buvo nustatyti 96 pažeidimai.

Didžioji dalis pažeidimų buvo susijusi su geriamojo vandens priežiūra, pavyzdžiui, ne rečiau kaip vieną kartą per metus nebuvo atliekami privalomi geriamojo vandens mikrobiologiniai tyrimai legionelėms nustatyti ar vandens tyrimai nebuvo atlikti, kai vandens tiekimo sistema pradėta naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos. Taip pat dažnas pažeidimas – apgyvendinimo paslaugų teikėjai nebuvo išklausę privalomųjų higienos įgūdžių ir pirmosios pagalbos mokymo kursų ir neturėjo sveikatos žinių ir įgūdžių atestavimo pažymėjimų. Kaip ir ankstesniais metais, vis dar pasitaiko pažeidimų, susijusių su netinkamu naudojamų priemonių, skirtų įrangai, patalpoms ar inventoriui, valymu (kambariams, bendro naudojimo patalpoms ir vonioms (dušams), tualetams valyti naudojo ne atskirą, kaip turėtų būti, o tą patį valymo inventorių). Deja, bet ne visi apgyvendinimo paslaugų teikėjai buvo pasiruošę savo lankytojus sutikti švariuose, tvarkinguose ar išvėdintuose kambariuose.

Ką svarbu žinoti?

Gyventojams, besirenkantiems apgyvenimo paslaugas, verta atkreipti dėmesį į paslaugų teikimo patalpas, teritoriją, jose esančius įrenginius – jie turi būti  saugūs, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų (paslydimo, kritimo, susidūrimo, nudegimo, nutrenkimo, sužalojimo elektros srove, sprogimo ir pan.). Potencialiai pavojingose vietose turi būti apsauginiai įtaisai, įspėjamieji ženklai ar kitokios (pavyzdžiui, garso, šviesos) priemonės, ribojančios ar neleidžiančios prieiti prie pavojingų vietų ar įrenginių.

Reikėtų įsidėmėti, kad apgyvendinimo paslaugų teikimo teritorija turi būti tvarkinga, nušienauta, švari, tamsiu paros metu –  apšviesta, o visos bendro naudojimo patalpos ne tik apšviestos, bet ir paženklintos. NVSC specialistai ragina pastebėjus, kad nesilaikoma sveikatos saugos reikalavimų, kreiptis į paslaugos teikėją ir reikalauti saugių paslaugų. Nesulaukus tinkamos reakcijos, apie nesaugią paslaugą reikėtų informuoti NVSC (kreipimosi būdus rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktine-informacija/asmenu-aptarnavimas/).

Pranešimą paskelbė: Vilda Bajoriūnienė, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos