Sveikata

Šokiruojantys skaičiai – beveik trečdalis gyventojų dantis valo tik kartą per dieną

Gera burnos higiena ir tinkama dantų priežiūra yra kelias sveikos šypsenos link. Ir nors atrodo, kad kiekvienas žinome, kad dantis valyti reikėtų du kartus per dieną ir ne trumpiau nei dvi minutes, kompanijos „Philips“ atliktos apklausos rezultatai šokiruoja. Daugiau nei trečdalis Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų dantis valo tik kartą per dieną. Prasčiausiai dantų ir burnos higienos įpročiais pasižymi bei mažiausiai savo dantų sveikata Baltijos šalyse rūpinasi vyrai.

8% – tiek respondentų Lietuvoje dantis valosi nereguliariai, tuo tarpu Estijoje šis skaičius siekia 6%, o Latvijoje išauga net iki 10%. Giedrė Morkūnaitė, burnos higienistė, pripažįsta, jog tokia statistika, ypač išsivysčiusių šalių kontekste, išties neramina.

„Lietuvoje yra dvigubai daugiau odontologų negu Vakarų šalyse, tačiau matome, kad tinkamos dantų priežiūros įgūdžių dar stipriai trūksta. Nereguliarus dantų valymas gali paskatinti tokių problemų kaip gingivito, periodontito ar dantenų recesijos atsiradimą“, – komentuoja specialistė.

Apklausos duomenimis, pavyzdingiausiai dantis prižiūri Estijos gyventojai – 30 procentų estų dantis valosi du kartus per dieną ir tam skiria po dvi minutes. Kiti Baltijos šalių gyventojai vis dar atsilieka: Lietuvoje ir Latvijoje tinkamai dantis ir burnos higieną prižiūri tik apie ketvirtadalis (24%) gyventojų.

Taisyklinga dantų ir burnos ertmės priežiūra

Daugelis puikiai žino, jog reguliari dantų ir burnos sveikatos priežiūra bei profilaktinė dantų apžiūra ne tik padeda išlaikyti dantų ir burnos sveikatą, bet ir sumažina poreikį lankytis pas odontologus su rimtomis problemomis.

„Dantys turėtų būti valomi kasdien, su minkštu įprastiniu vieno danties šepetėliu arba elektriniu „Philips Sonicare“ šepetėliu. Taip pat reikėtų nepamiršti pasirinkti jūsų dantims tinkamą dantų pastą ir nepamiršti valyti liežuvio bei tarpdančių, kuriuose susikaupia daugiausia bakterijų. Tai darykite su specialiu šepetėliu tarpdančiams arba specialiu „AirFloss“ prietaisu“, – pataria G. Morkūnaitė.

Nepaisant to, tyrimų duomenys rodo, jog žmonės ne tik nepakankamai rūpinasi dantų sveikata, tačiau pas stomatologus lankosi tik atsiradus skausmui. Taip elgiasi beveik pusė (45%) lietuvių, o  Latvijoje ir Estijoje – atitinkamai 47% ir 40%. Taip pat apklausa parodė, kad vyrai dažniausiai kreipiasi į specialistus, kai skausmas tampa nebepakeliamas.

„Šie skaičiai tikrai nedžiugina, nes reguliarūs vizitai pas burnos higienistus ir odontologus yra raktas į sveikus dantis ir dantenas. Profilaktiškai dantis reikėtų tikrintis du kartus per metus, taip išvengsite ne tik burnos gleivinės ligų, bet ir žinosite, kokias burnos priežiūros klaidas darote. Gydymas – visuomet brangesnis ir skausmingesnis nei profilaktika“, – sako burnos higienos specialistė.

Apklausos rezultatai

Tyrimo metu žmonės buvo prašomi atsakyti, dėl kokių priežasčių jie valosi dantis. Atsakymas: „rūpintis savo bendrąja sveikata“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje buvo įvardintas tik kaip septintas pagal svarbumą. Pagrindine priežastimi, kodėl valosi dantis, Baltijos šalių respondentai vieningai pasirinko apsaugą nuo karieso, o gaivus burnos kvapas įvardintas kaip trečias pagal svarbumą.  Tyrimo duomenys rodo, kad žmonės žino, jog rūpinimasis burnos ir dantų sveikata padeda išvengti ėduonies, apsaugoti dantenas ir išlaikyti gaivų burnos kvapą. Tačiau šiuo tyrimu kartu siekiama žmonių supratimo, kad visi organai  žmogaus organizme yra susiję, o burnos ir dantų būklė yra be galo svarbi, norint palaikyti sveiką organizmo būklę. „Philips“ tyrimas buvo atliktas šių metų kovo mėnesį –  jame dalyvavo 1000 Latvijos, Lietuvos ir Estijos gyventojų. „Philips“ yra oficialus Tarptautinės burnos sveikatos dienos partneris. Šios dienos misija – informuoti apie dantų ir burnos sveikatos ryšį su bendrąja žmonių sveikatos būkle ir poveikį gyvenimo kokybei.

Apie Tarptautinę Burnos Sveikatos dieną

Tarptautinės burnos sveikatos dienos tikslas – atkreipti žmonių dėmesį į įvairias burnos sveikatos problemas. Ši diena švenčiama kasmet kovo 20 dieną, o jos šūkis šiais metais yra: „sakyk“. Juo siekiama padėti žmonėms suprasti sąsają tarp dantų ir burnos sveikatos bei bendros organizmo gerovės.

Apie „Pasaulio Odontologų federaciją“

„Pasaulio Odontologų federacija“ yra didžiausia odontologus atstovaujanti organizacija, kuriai priklauso daugiau nei 1 mln. odontologų visame pasaulyje. Šią organizaciją sudaro apie 200 nacionalinių asociacijų ir specialistų grupių iš daugiau nei 130 šalių. Organizacijos tikslas – pagerinti žmonių sveikatingumą visame pasaulyje. Daugiau informacijas: www.fdiworldental.org;

Apie „Royal Philips“

„Royal Philips“ yra įmonė, kuri rūpinasi žmonių sveikata ir skatina sveikatos priežiūrą, savo kuriamomis naujovėmis siekdami pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę. Bendrovės būstinė yra Nyderlanduose. Daugiau apie „Philips“: www.philips.com/newscenter.

Pranešimą paskelbė: Goda Diečkutė, UAB Headline agency