Sveikata

Sustiprinti raumenų pas reabilitologą skuba ir po operacijų, ir prieš jas

Reabilitacija yra efektyviausia tada, jei pradedama ilgai nedelsiant po operacijos ar traumos, kartais ji reikalinga net prieš operacijas, o jos sėkmė daugiausiai priklauso nuo paciento atkaklumo. Tuo įsitikinusi Kauno „Kardiolitos klinikų“ Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Daiva Sasnauskienė.

Tiek mažiems, tiek dideliems

Neretai klaidingai įsivaizduojama, kad su reabilitacija dažniausiai tenka susidurti ligotiems, senyviems pacientams. Tačiau jos prireikia tiek vyresnio amžiaus pacientams, tiek mažiems vaikams, tiek ligotiems, tiek sveikiems ir aktyviems, bet, pavyzdžiui, įvairias traumas patyrusiems asmenims.

D. Sasnauskienės teigimu, dažniausiai reabilitacija būtina žmonėms po ortopedinių sąnarių operacijų – peties sąnario, alkūnės, riešo kanalo sindromo. Taip pat į reabilitaciją skubama ir po kelio meniskų, čiurnos raiščių plyšimų ir operacijų bei įvairių lūžių.

„Reabilitacija po traumatologinių ortopedinių operacijų yra viena iš pagrindinių gydymo priemonių, padedančių sugrąžinti žmogų į įprastą gyvenimą, atstatyti jo socialines funkcijas ir darbingumą bei  grįžti prie pamėgtų laisvalaikio užsiėmimų“, – pastebi pašnekovė.

Antra dažniausia tikslinė reabilitacijos grupė – žmonės po įvairių neurologinių susirgimų, operacijų ir traumų:  stuburo išvaržų ir pažeidimų, radikulopatijos, insulto ir pan.

Reabilitacijos dažnai prisireikia ir vaikams. Dažniausiai šie jaunieji pacientai pas reabilitologą atvyksta dėl netaisyklingos laikysenos – skoliozės, taip pat dėl įgimtų ortopedinių kojų patologijų ir įvairių traumų.

Svarbu nedelsti

Anot gydytojos, reabilitacijos efektyvumas dažnai priklauso nuo to, kaip greitai ji yra pradedama taikyti po  operacijos ar traumos – pavyzdžiui, fizioterapijos procedūras galima pradėti labai anksti, o vėliau gydymo kursą papildyti kineziterapija – mankštomis ir masažais. „Jeigu reabilitaciją delsiama pradėti, organizmo atsistatymas gali tapti ilgesnis ir skausmingesnis“, – teigia D. Sasnauskienė.

Tai, ar reabilitacija bus sėkminga, daug priklauso ir nuo paties paciento pasiryžimo. „Kardiolitos klinikų“ gydytojos manymu, sunkiausia yra su neurologiniais negalavimais susiduriantiems pacientams – jie dažnai yra metai iš metų kamuojami lėtinių skausmų, tokių ligonių reabilitacija yra ilga, o efektas pastebimas ne iš karto.

„Tokie pacientai jaučiasi pervargę, yra kamuojami depresyvių minčių, lėtinės ligos jiems dažniausiai atsinaujina, todėl įkalbinti procedūroms nėra lengva. Tačiau nors ir ne iš karto, pagerėjimas jaučiamas visuomet“, – sako medikė.

Prieš operaciją stiprina raumenis

Paklausta, kas reabilitaciją lankančius pacientus labiausiai motyvuoja stengtis, gydytoja atsako, kad tai yra matomas rezultatas, siekis greičiau grįžti į įprastą gyvenimą ir individualus gydymo planas.

„Kartais pacientai sako, kad mankštinasi namie pagal internete rastus pratimų pavyzdžius, tačiau pradėję individualų reabilitacijos kursą pajunta skirtumą ir gerokai greičiau pastebi rezultatą. Gydymo planą sudarome ne pagal kažkokį trafaretą, o bendraudami su pacientu ir išsiaiškinę jo lūkesčius, fizinį pajėgumą, raumenų disbalansą. Pavyzdžiui, jei pacientas yra tenisininkas ir nori greičiau grįžti į sportą po traumos, tai ir stengiamės parinkti jo veiklai artimus pratimus, kurie ir suteiktų motyvacijos, ir padėtų greičiau atsistatyti“, – tvirtina pašnekovė.

Panašiu principu parenkami pratimai ir profesinių ligų kamuojamiems darbuotojams, pavyzdžiui, kirpėjams, IT specialistams – juos dažnai vargina rankų, riešo problemos. Jiems individualiai sudaroma reabilitacijos programa iš raumenis stiprinančių, tempimo pratimų.

D. Sasnauskienė pasakoja, kad reabilitacija pacientams gali būti naudinga ne tik po įvairių negalavimų ar operacijų, bet ir prieš jas – padeda sustiprinti organizmą ir šis gali greičiau atsistatyti.

„Bendradarbiaujame su traumatologais ir šie pas mus siunčia pacientus prieš planines operacijas, pavyzdžiui, raiščių, kelio menisko, peties sąnario. Kineziterapijos pagalba sustipriname tokių pacientų raumenis ir paruošiame pooperaciniam atsistatymui – gijimas po operacijos tampa žymiai trumpesnis ir lengvesnis“, –  sako medikė.

Gydo ir elektra, ir vandeniu

Šiuolaikinė reabilitacija remiasi plačiu terapinio gydymo ir metodikų spektru ir įvairiais jų deriniais. Viena efektyviausių reabilitacijos priemonių „Kardiolitos klinikose“ – vandens takas. Ji dažniausiai paskiriama pacientams po kojų ir rankų traumų bei operacijų. Vandens take atliekami pratimai ir procedūros leidžia padidinti ištvermę, koordinaciją, raumenų balansą ir džiaugtis greitai matomu rezultatu.

„Kita šiuolaikinė ir pažangi reabilitacijos rūšis – smūginės bangos terapija, kurios poveikis dažniausiai taip pat pastebimas greitai – vidutiniškai vos po 5 procedūrų. Ši terapija dažnai taikoma pacientams, kuriems pasireiškė alkūnės ataugos ar Achilo sausgyslės uždegimas, pečių juostos įtampa arba klubo ar kelio sąnario patologijos. Terapija pasitelkiama ir kulnakaulio ataugų gydymui. Smūginės bangos terapija dažnai derinama su krioterapija – gydymu šalčiu“, – pasakoja D. Sasnauskienė.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 3 klinikos Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2020 m. gruodį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

Pranešimą paskelbė: Rasa Aleškevičiūtė, UAB „Gravitas Partners”