Pasidaryk,  Šventės

Tradicinis kiaušinių marginimas vašku

Šis tradicinis kiaušinių marginimo vašku metodas nuo kitų skiriasi tuo, kad jam nereikia nieko specialaus – visas reikalingas priemones rasite savo namuose arba artimiausioje parduotuvėje. Taigi galite permeskite akimis, ko jums reikės, ir galite imtis darbo. XXI amžiuje marginti kiaušinius vašku išties paprasta!

Vaškavimas

Reikalingos priemonės:

 • medinis pieštukas,
 • metalinis smeigtukas plokščia galvute (lyg vinutė),
 • mažiausio dydžio kapinių žvakė su plokščiu metaliniu dangteliu,
 • „arbatinė“ žvakutė (tabletė) su metaliniu indeliu,
 • gabalėlis vaško, geriausia bičių, bet galima naudoti ir paprastą žvakės gabalą (bičių vaško dažniausiai galima gauti ten, kur prekiaujama medumi),
 • kiaušiniai, geriausia virti ir dar šilti (jeigu kiaušiniai šilti, rezultatas bus daug gražesnis).

Veiksmas. Uždegame kapinių žvakę ir tvirtai uždedame jos dangtelį, kad nejudėtų. Arbatinę žvakutę išimame iš indelio – mums reikalingas tik jos indelis, į kurį dedame gabalėlį vaško ir statome ant kapinių žvakės dangtelio. Saugokitės, nes metalinės dalys netrukus įkais! Smeigtuką įsmeigiame į pieštuko galą, kad tvirtai laikytųsi.

Kai metaliniame indelyje vaškas ištirpsta, į jį mirkome smeigtuką ir braukiame juo per kiaušinį. Tradiciniai lietuviški margučių raštai sudaromi iš taškelių ir brūkšnelių. Kadangi vaškas greitai vėsta, vienu pamirkymu ant kiaušinio galima nubrėžti vieną brūkšnelį arba taškelį. Taip numarginame visą kiaušinį – idėjų tikrai rasite internete. Belieka jį nudažyti.

Vaizdo instrukcija, kaip vaškuoti:

Dažymas

Reikalingos priemonės:

 • kiaušinių dažai (naudoju paprastus miltelius ar tabletes – tai, ką rasite artimiausioje parduotuvėje),
 • vanduo,
 • actas arba druska (skaitykite dažų instrukcijas),
 • indelis, kurio jums nebūtų gaila sugadinti (dažniausiai naudoju plastmasinius indelius nuo jogurto),
 • popieriniai rankšluosčiai arba servetėlės,
 • guminės pirštinės.

Veiksmas. Dažus ištirpiname vandenyje, įpilame acto arba druskos (vadovaukitės dažų instrukcija). Kad išgaučiau sodresnes spalvas, mėgstu naudoti dvigubą ar net trigubą dažų kiekį, taip pat dažnai maišau skirtingus dažus, kad išgaučiau naujas spalvas.

Dažus išmaišome, kad tikrai ištirptų, ir rankomis atsargiai panardiname vašku margintą kiaušinį. Nepamirškite guminių pirštinių! Po minutės pabandykite ištraukti ir patikrinkite, ar spalva jums jau patinka. Jeigu ne, palikite dažytis dar truputį. Kai jau esate patenkinti spalva, ištraukę kiaušinį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu arba servetėle. Netrinkite, tik švelniai nuspauskite dažų perteklių. Štai ir viskas – palikite kiaušinį nudžiūti ir mėgaukitės savo šedevru!

Vaizdo instrukcija, kaip dažyti:

Norint išgauti daugiau blizgesio, gerai nudžiuvusį kiaušinį galima „nublizginti“, t. y. paglostyti aliejuje pamirkyta servetėle, bet tik labai švelniai ir atsargiai. Taip pat blizgesio suteikia ir sviesto gabaliukas.

Spalvingų ir kūrybingų Velykų!

Šaltinis: http://www.15min.lt/ji24/straipsnis/virtuve/tradicinis-kiausiniu-marginimas-vasku-detali-vaizdo-instrukcija-547-494149
Pamokos autorė: Kristina Mažeikaitė