Skonis

Tradicinis tinginys ir jo recepto atsiradimo istorija

Ar kada nors bandėte savo pačių rankomis pagaminti Tinginį? Jei ne, neabejotinai šį desertą esate ne vieną kartą ragavę. Tiesą sakant, būtų sudėtinga atrasti žmogų, kuriam nepatiktų tradicinis Tinginys. Tačiau net jei jums niekuomet neteko patiems jo gaminti, galite būti tikri, kad Tinginio receptas yra labai paprastas ir nesudėtingas – nereikalaujantis nei daugybės laiko, nei ypatingų pastangų, kurių paprastai prireikia kitų rūšių desertams. Ir tai akivaizdu – juk šio deserto pavadinimas labai tiesiogiai atspindi tai, jog ir tinginys gali pasigaminti Tinginį!

Kalbant apie tradicinį Tinginį, pirmiausia reikėtų paminėti, kokio amžiaus „sulaukė“ šis ypatingai skanus ir daugelio dievinamas desertas. Tinginys pirmą kartą atsirado 1967 m., todėl šiandien jis skaičiuoja savo 54 gyvavimo metus. O tai reiškia, kad lietuviai jau daugiau nei pusšimtį metų mėgaujasi šiuo labai saldžiu ir ypatingai lengvai paruošiamu desertu!

Kuomet galvojama apie kulinarinius gaminius, paprastai žmonės mano, kad desertai sukuriami didelę patirtį turinčių maisto technologų, tačiau iš tikrųjų didžioji dauguma desertų receptų atsirado „eilinių mirtingųjų“ virtuvėse – ir taip pat dažnai tai nutikdavo visiškai atsitiktinai! Taigi, galbūt nustebsite, tačiau lygiai taip pat nutiko ir Tinginio atveju. Kartą moteris gamindama savo namų virtuvėje desertą, kuriam reikėjo naudoti karštą šokoladą, į jį per klaidą įbėrė pernelyg daug cukraus, dėl kurio šokoladas tapo ypatingai saldus ir taip pat kur kas tirštesnis. Kadangi šeimininkė nenorėjo išmesti mišinio, kuris, tiesą sakant, tuo laikotarpiu buvo pakankamai didelė prabanga, nusprendė ieškoti sprendimo, padėsiančio jai savo klaidą ištaisyti.

Sprendimas, kaip jau turbūt numanote, buvo labai nesudėtingas ir akivaizdus – ji po ranka turėjo sausainių, kuriuos nusprendė sulaužiusi įdėti į saldųjį mišinį. Visą tai ji gerai išmaišė ir paliko atvėsti. Svarstote, kaip viskas vyko toliau? Tolimesnės eigos tiesiog nėra, nes būtent taip ir giminė Tinginys, kurį mes su didžiuliu malonumu valgome!

Dažniausiai lietuviai gamindami Tinginį naudoja labai paprastus ir bene kiekvieno iš mūsų virtuvėje randamus ingredientus, kurie yra sausainiai, pienas, cukrus, sviestas, vanilinis cukrus ir kakava. Tuo tarpu Tinginiui naudojami sausainiai kiekvienu atveju gali skirtis – tai priklauso tik nuo jūsų pasirinkimo, tačiau labai dažnai yra naudojami „Selga“ arba „Gaidelis“ sausainiai, kurie yra tapę tradiciniais, juolab, kad juos galima rasti bene kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje.

Nesunku nuspėti, kodėl šis desertas taip sparčiai išpopuliarėjo ir persikėlė į ne vienos šeimininkės virtuvę. Kadangi įvairūs desertams gaminti ingredientai paprastai būdavo brangūs ir įmantriems desertams tekdavo skirti daug laiko ir pastangų, Tinginio receptas padėjo viso to išvengti ir suteikė galimybę prireikus svečius pavaišinti labai gardžiu ir lengvai paruošiamu desertu, kuris nepalikdavo abejingų. Vieno kąsnio užkandžiai šventėse neišsiverčia be tinginio.

Žinoma, šiandien labai dažnai galime matyti ir daugybę kitų tinginio receptų, kuriems reikia naudoti ir daugiau įvairių ingredientų, pvz., džiovintus vaisius, riešutus, sluoksniuotą tešlą, karamelę ar kt. Tačiau net jei pasitelkiami kiti Tinginio receptai, šio deserto gamyba netampa sudėtinga ir varginanti.