Dar prieš penkias dešimtis metų vairuojančios moterys buvo tam tikras nesusipratimas – jos būdavo ne tik kiemo, bet ir viso rajono įžymybės. Moterims suteikus galimybę tapti taksi ir viešųjų transporto priemonių vairuotojomis, buvo sulaukta daugybę neigiamų komentarų ir piktų kalbų. Nors laikai keičiasi ir už automobilio vairo matome vis daugiau moterų, įsigalėję stereotipai vis dar neduoda ramybės.
Nors moterys už vairo yra viena dažniausių anekdotinių situacijų, vis dėlto vairavimo instruktoriai tvirtina, kad dailiosios lyties atstovės kur kas uoliau ir atkakliau tobulina vairavimo įgūdžius, t. y. vyrams atrodo, kad jie viską žino, tuo tarpu moterys analizuoja savo klaidas ir kur kas greičiau mokosi. Negalima paneigti ir kito fakto – moterys už vairo vienareikšmiškai yra atsargesnės už vyrus, t. y. jos sukelia kur kas mažiau grėsmingų avarijų. Nors moterys atsakingos už daugelį mažesnių eismo įvykių, pvz., numuštą automobilio stovėjimo kuolelį, vis dėlto dėl rimtesnių ir gyvybei pavojingų avarijų paprastai kalti vyrai.
Statistiniai duomenys tvirtina, kad Lietuvoje kas trečio automobilio vairuotoja yra moteris. Nors vis dar pasigirsta žeminančių kalbų apie moterų vairavimo ypatumus, vis dėlto klaidingi stereotipai pamažu praranda savo galią. Kol vyrai moteris ironizuoja, šios ne tik puikiai vairuoja, bet ir geba pasirūpinti sugedusia transporto priemone, pvz., pasikeisti nuleistą padangą. Tiesa, paprastai vyrai kur kas skrupulingiau prižiūri mylimą transporto priemonę, deja, jos remonto darbais užsiima patys arba prašo draugų pagalbos. Dėl šios priežasties vyrų automobiliai genda itin dažnai ir būna sunkiai pataisomi. Tuo metu moterys nekreipia dėmesio į mažas ir nereikšmingas smulkmenas, tačiau pajutusios rimtesnio gedimo grėsmę, nieko nelaukdamos automobilį patiki autoservisui. Tai reiškia, kad jos važinėja techniškai tvarkingais, saugiais, patikimais ir stabiliais automobiliais.
Apie lyčių skirtumus galima kalbėti ir analizuojant transporto priemonės dizainą – vyrai mėgsta puikuotis savo automobiliu, ieško galingo, didelio ir greito įrenginio. Neretai tokiu automobiliu siekiama ne tik patenkinti savo ego, bet ir pasipuikuoti prieš draugus. Tuo tarpu moterys pirmenybę skiria savo vidinei jausenai, t. y. jos renkasi dailius, joms patinkančius, minimalistinio dizaino, aptakių formų, jaukius ir ekonomiškus automobilius. Transporto priemonės paieškoje neretai svarbiausią vaidmenį atlieka automobilio funkcionalumas. Tiesa, savimi pasitikinčios ir savo nepriklausomumą bandančios pabrėžti moterys vis dažniau perka galingus sportinius automobilius.
VILNIAUSPADANGOS