Būti augančio vaiko ar paauglio tėvais tikrai nėra lengva užduotis. Konfliktai tarp tėvų ir paauglių ypač dažni šeimose ir vėliau gali virsti rimtomis problemomis. Tuomet reikia specialistų pagalbos, jų patarimų, kaip padėti vaikui. Vienas geriausių sprendimų šeimai – vaikų psichiatrai Kaune.
Kada reikėtų atkreipti dėmesį į vaiko ar paauglio elgseną ir nukreipti jį pas psichologą?
Jei nerimaujate dėl savo paauglio ar jaunesnio vaiko elgesio, visada galite pasikonsultuoti su specialistu. Bene svarbiausias kriterijus, į kurį rekomenduojame atkreipti dėmesį, yra staigūs paauglių elgesio pokyčiai. Jei vaikas tampa uždaras, liūdnesnis, jautresnis ir irzlesnis ar staiga pasikeičia mokymosi rezultatai viena iš priežaščių gali būti psichologinės problema. Kuo anksčiau vaikai gaus pagalbą, tuo lengviau ir greičiau bus atkurti pusiausvyra.
Kokie veiksniai turi įtakos paauglių psichinei sveikatai?
Paauglių psichinei sveikatai įtaką daro įvairūs asmenybės bruožai, atsiradę gimus, ir vėlesnė patirtis supančioje aplinkoje. Didžiausią įtaką gali turėti šeimos: tėvų santykiai, ligos, gyvenamosios vietos pokyčiai, auklėjimo stiliai, santykiai su vaikais, alkoholio vartojimas, emigracija ir kt. Didelę įtaką daro ir mokykla bei bendraamžiai: patyčios, reikalavimai, gebėjimas susirasti draugų, prisitaikymas. Staigūs gyvenimo pokyčiai, netektys paauglius paveikia stipriau nei suaugusiuosius.
Kokios galimos pasekmės, jei vaiko psichikos sutrikimas bus ignoruojamas?
Kaip ir bet kuris negydomas sutrikimas, psichikos sutrikimai linkę progresuoti. Apleistos paauglių emocinės problemos gali sukurti nesaugaus ir abejingo pasaulio įvaizdį. Kartais paaugliai taip nusivilia suaugusiaisiais, savimi ir aplinkiniais, kad nebemato gyvenimo prasmės. Kartais jie nebegali prisitaikyti prie realaus pasaulio ir randa paguodą alkoholyje, narkotikuose ar kompiuteriniuose žaidimuose. Paaugliai gali įsitraukti į nusikalstamą veiklą. Nuotaikos sutrikimai gali tapti depresija, nerimas gali išsivystyti į fobijas ir tai gali kartotis suaugus.