COVID-19,  Sveikata

Visuomenės sveikatos specialistai: Vardan bendro saugumo reagavome pagal planą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai vakar veikė pagal patvirtintą planą, būtiną siekiant suvaldyti užkrečiamąsias ligas. „Analogiškų veiksmų privalu imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė, vertindama operaciją Vilniaus oro uoste, vienam keleiviui orlaivyje įtarus užkrečiamąją ligą.

„Vakar iš Vilniuje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavome informaciją, kad Tarptautiniame Varšuvos oro uoste yra karščiuojantis ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių turintis keleivis, vykstantis į Vilnių. Susisiekus su Varšuvos kompetentinga institucija, paaiškėjo, kad jį išlaipinti Varšuvos oro uoste jau buvo per vėlu, tad operatyviai suplanavome darbus Vilniuje. Veikėme pagal tarpinstitucinį veiksmų planą. Analogiškų veiksmų, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinėmis sveikatos priežiūros taisyklėmis, privalome imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Anot R. Lingienės, veiksmai buvo suplanuoti įvertinus teritorijos, kurioje asmuo keliavo, epidemiologinę situaciją, t. y. pagrindines šiuo metu teritorijoje plintančias užkrečiamąsias ligas. Naujojo koronaviruso įtarimų nebuvo: „Naujojo koronaviruso (2019-nCoV) įtarimui reikalingi ne tik klinikiniai simptomai, bet ir epidemiologiniai kriterijai. Šiuo atveju pastarųjų nebuvo – žmogus 14 dienų laikotarpyje nesilankė Kinijos Liaudies Respublikoje ir neturėjo kontakto su koronavirusu sergančiais ar įtariamais sergant asmenimis.“

Orlaivis nusileido 16 val. 8 min., o jo oro uoste jau laukė devyni NVSC specialistai, Greitosios medicinos pagalbos stoties atstovai bei nedelsiant buvo aktyvuotas VNO Ekstremalių situacijų operacijų centras.

„Per 1 val. ir 7 min. buvo atliktos visos procedūros – nuo lėktuvo nusileidimo iki paskutinio keleivio paleidimo. Į orlaivį patekę NVSC specialistai lėktuve įvertino situaciją, apie vykdomas priemones informavo keleivius, įgulą ir ėmėsi būtinųjų veiksmų. Įtarus, jog lėktuve yra galimai užkrečiamąja liga užsikrėtę asmuo iš 45 keleivių apklausėme 25, tarp jų ir įgulos narius. Buvo išmatuota visų jų kūno temperatūra, apklausta, ar asmenys neturi užkrečiamųjų ligų požymių. Sąlytį turėjusių asmenų nustatymas vykdomas pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro parengtas rekomendacijas. Apklausą atlikome labai operatyviai – per 15 minučių atskiroje patalpoje“, – teigia R. Lingienė.

Būti budriems, bet nepanikuoti

„Tokių atvejų pasitaiko retai, bet pavyko veiksmus įgyvendinti labai operatyviai. Norėčiau paprašyti keliautojų supratimo ir bendradarbiavimo – kelionės metu pajutus karščiavimą ir tokius požymius kaip gerklės skausmas, kosulys, bėrimas ar kitus užkrečiamosioms ligoms būdingus simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į lėktuvo įgulą, kuri imsis visų būtinųjų veiksmų. Taip apsaugosite kitus orlaivyje esančius žmones, o jį palikus, ir savo aplinkinius“, – teigia R. Lingienė.

Specialistai dar kartą primena gyventojams, kad visais atvejais pakilus temperatūrai ir pajutus į gripą panašius simptomus, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją – taip nebus apsunkintas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas ligoninėse. Tik tais atvejais, kai asmuo 14 dienų laikotarpyje keliavo Kinijos Liaudies Respublikoje ar turėjo kontaktą su asmeniu, kuriam įtariamas ar patvirtintas naujasis koronavirusas (2019-nCoV) ir per inkubacinį periodą (14 d.) pajuto karščiavimą ir į gripą panašius simptomus, turi kreiptis Bendruoju pagalbos telefonu 112.

„Noriu pabrėžti, kad dėl laboratorinių tyrimų būtinybės sprendžia gydantis gydytojas ir savavališkai vykti į gydymo įstaigas ar laboratorijas atlikti tyrimų nerekomenduojama.“, – teigia R. Lingienė.

Pranešimą paskelbė: Dovilė Tamkvaitė, Komunikacijos agentūra „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“