Idėjos namams

Nuotekų valymo įrenginiai – taupyti aplinkos sąskaita negalima

Kuomet kalba pasisuka apie nuotekų valymo įrenginius ir jų pasirinkimą, dažniausias klausimas yra „kiek tai kainuoja?“. Nuotekų valymo įrenginys kaina tikrai išsiskiria nuo alternatyvų. Žmonės linkę pirmiau vertinti kainą, o kokybės ir kitų niuansų nevertina ir ignoruoja. Netgi atsiranda tokių, kurie bando patys konstruotis nuotekų valymo sistemą arba patys imasi montuoti, taip tikėdamiesi sutaupyti. Dažniausiai, deja, rezultatas atvirkštinis.

Sertifikatai – ne tik gražūs popieriukai

Visuomet pabrėžiama, jog įsigyti galima tik sertifikuotus, Lietuvos Aplinkos apsaugos ministerijos pripažintus kaip tinkamus naudoti, nuotekų valymo įrenginius. Tačiau meistraujantys žmonės kartais pagalvoja, jog pigiau tokią sistemą susikonstruoti patiems. Pigiau? Taip, greičiausiai pigiau. Ar kokybiškiau? Tikrai ne!

Nuotekų valymo įrenginiai valo nuotekas ne „dėl vaizdo“, o tam, kad išvalytas vanduo būtų vėl tinkamas išleisti į aplinką. Šie įrenginiai tarnauja ne tik žmogui, tačiau ir gamtai. Jei įrenginys netinkamas, sumontuotas ar prižiūrimas netinkamai, į aplinką išleidžiamos neišvalytos nuotekos, kenksmingos žmogui ir gamtai. Jei šalimais yra artezinis gręžinys ar šulinys, tikėtina nešvarumai ten pateks. Rizikuojama brangiausiu žmogaus turtu – sveikata.

Neveltui tiek dėmesio skiriama įrenginių kokybės kontrolei ir sertifikavimui. Siekiama užtikrinti kuo aukštesnį nuotekų išvalymo lygį, įrenginiai gaminami iš aukščiausios kokybės medžiagų, teikiama garantija. Tad sertifikatas čia ne vien popierėlis, jis svarbus renkantis nuotekų valymo įrenginius savo namams.

Nuotekų valymo įrenginiai  švaresnės aplinkos link

Lietuvoje dar šimtai tūkstančių žmonių naudojasi lauko tualetais, išsiurbiamomis duobėmis ar septikais – pačiais paprasčiausiais įrankiais nuotekoms, kurie visiškai neatitinka aplinkosaugos standartų. Ten kur nėra centrinės nuotekų sistemos, nėra ir vandentiekio, tad žmonės naudojasi arteziniais gręžiniais ar šuliniais. Netinkamas nuotekų tvarkymas didele dalimi lemia tai, jog vos 50 proc. geriamo vandens šulinių atitinka standartus. Kita pusė – netinkamas naudoti, užterštas, nesveikas vanduo. Ir jį geria žmonės, girdomi gyvūnai. Tai nepriverčia mintyse pasipurtyti…

Miestai ir rajonai aktyviai plečia centrinį nuotekų tinklą, kad juo galėtų naudotis kuo didesnis kiekis namų ūkių. Tačiau tai ilgas ir brangus procesas. Tuo tarpu tie, kurie negali ir dar kurį laiką negalės prisijungti prie centrinės nuotekų sistemos, turi suprasti, koks svarbus jų indėlis į švaresnę aplinką ir aplinkinių sveikatą.

Sertifikuoti nuotekų valymo įrenginiai Lietuvoje

Kaip jau supratote, svarbu pasirinkti tinkamus nuotekų valymo įrenginius, kurie būtų pripažinti ir sertifikuoti Lietuvoje. Tarp populiaresnių prekinių ženklų nekartą išgirsite August, Traidenis, Švaistė pavadinimus. Visi šie gamintojai pristato tik sertifikuotą, kokybišką nuotekų valymo įrangą su garantija. Įsigijus ir sumontavus, nereikės sukti galvos ar įrenginys atlieka savo funkciją ir ar atlieka gerai. Taip pat būsite ramūs, jog palaikote švarią aplinką.

Tačiau kaip išsirinkti kurį įrenginį įsirengti? Pasidomėkite ką įsirengė jūsų kaimynai, pasiteiraukite jų atsiliepimų ir rekomendacijų. Paprastai, kuomet žmonės naudoja įrenginį jau kelis metus, jie turi ką pasakyti. Ypač jei kas nors yra blogai. Kitas žingsnis susisiekti su įmone montuojančia įrenginius jūsų regione ir pateikti užklausą sąmatai. Įvertinus jūsų sklypą, gruntą, apsaugines zonas ir galimybes įrengti nuotekų valymo įrenginį, gausite išsamų atsakymą kas jūsų atveju būtų tinkamesnis pasirinkimas tiek kokybės, paprastumo sumontuoti bei kainos atžvilgiu. Specialistų nuomonė ir patarimai visada verti dėmesio.