Turbūt kiekvienas žmogus norėtų pasigirti dailia šypsena, kuri ne tik padeda pasitikėti savimi, bet ir traukia aplinkinių dėmesį – graži ir spindinti šypsena yra vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pastebime sutikę žmogų. Šiandien dantų balinimas yra viena labiausiai paplitusių kosmetinio dantų gydymo procedūrų. Tai itin paprastas būdas, leidžiantis greitai pagražinti šypseną. Odontologai tvirtina, kad šiuolaikinis dantų balinimas, atliekamas laikantis visų rekomendacijų, yra itin saugi, efektyvi ir mūsų dantims visiškai nekenksminga procedūra.
Dantų spalvos pakitimą gali nulemti daugybė priežasčių. Tam įtakos turi ir individualios dantų struktūros ypatybės, ir mūsų amžius, gyvenimo ir mitybos ypatumai (ne paslaptis, kad dantų tamsėjimui daug įtakos turi kavos, arbatos vartojimas, nikotinas ir t. t.) ar net lėtinės ligos, dantų traumos. Šiandien dantų balinimo būdų yra gana daug, tačiau odontologai teigia, kad pastaruoju metu viena populiariausių balinimo procedūrų yra balinimas lazeriu. Vienas didžiausių šios procedūros privalumų yra tai, kad pas odontologą užtenka apsilankyti vieną kartą (pats procesas užtrunka apie 30 min.), o rezultatas yra matomas iš karto. Savaime suprantama, kartais, siekiant pageidaujamo rezultato, reikia atlikti ir kitas balinimo procedūras.
Balinimą lazeriu turėtų atlikti tik profesionalūs odontologai, kurie pirmiausia panaikina dantų apnašas ir nešvarumus. Balinant dantis lazeriu aktyvuojama balinimo medžiaga, kuri pasiekia ne tik emalį, bet ir dentiną. Šio proceso metu yra uždedamos dantenų apsaugos, kurios padeda išvengti dantenų pažeidimo. Dantys yra padengiami specialiu balinimo geliu, kurį sudaro vandenilio peroksidas ir aktyvatorius. Šis gelis ir yra aktyvuojamas lazeriu. Odontologai įspėja, kad po balinimo dantys gali būti itin jautrūs, tačiau šis jautrumas turėtų nurimti per kelias dienas.
Nors dantų balinimas lazeriu yra vienas efektyviausių balinimo būdų, vis dėlto šalutinio poveikio greičiausiai nepavyks išvengti. Turbūt vienas didžiausių šios procedūros trūkumų yra danties emalio žalojimas. Be to, šis balinimo būdas reikalauja didesnės karbamido peroksido koncentracijos, o tai gali neigiamai paveikti dantų jautrumą (dantys gali tapti jautresni visam gyvenimui). Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad didelės koncentracijos balinimo gelis gali sukelti gana stiprius pašalinius pokyčius net ir virškinimo sistemoje. Dėl šios priežasties turėtumėte objektyviai įvertinti savo sveikatą ir tik tuomet ryžtis šiai procedūrai (sveikam organizmui didesnė žala nėra padaroma).
Žymiai saugesnis dantų balinimo būdas yra balinimas kapomis. Siekiant geriausių rezultatų visų pirma yra padaromos specialios kapos, o tuomet žmogus, klausydamas gydytojo nurodymų, atlieka balinimo procedūrą namuose 1–2 savaites. Balinimas yra visiškai nesudėtingas: specialus gelis suleidžiamas į kapą, o tuomet geliu užpildytos kapos uždedamos ant dantų. Aktyvusis gelio komponentas – karbamido peroksidas – skyla, deguonis patenka į emalį, o spalvoti junginiai yra skaidomi. Toks balinimas nekeičia danties struktūros, tačiau dantį pašviesina – balinamos tik pigmentinės medžiagos, o natūrali danties struktūra nėra paveikiama.
Dantų balinimas kapomis gali vykti ne tik namuose, bet ir gydytojo kabinete. Odontologai pirmiausia apžiūri dantis (balinimas neturėtų būti atliekamas, jei dantys nėra sveiki), tuomet vyksta jau žinomas procesas: nuimami dantų antspaudai ir pagaminamos individualios kapos. Pati balinimo procedūra gydytojo kėdėje užtrunka apie valandą – į kapas dedama speciali balinanti medžiaga, kuri yra laikoma ant dantų. Tiesa, greičiausiai pas gydytoją vieną kartą apsilankyti neužteks ir reikės sugrįžti dar kartą ar kelis. Odontologai pripažįsta, kad šis balinimo būdas yra brangesnis už balinimą namuose, tačiau negalima pamiršti, kad tai daug greitesnė ir patikimesnė procedūra. Odontologai gali tiksliai nustatyti, kiek kartų reikia balinti dantis, siekiant pageidaujamo rezultato, be to, galėsite būti tikri, kad nepažeisite dantenų.
Nesvarbu, ar dantis balinsite namuose, ar odontologo kabinete, teks iškęsti vienodą pašalinį poveikį – padidėjusį dantų jautrumą, kuris turėtų aprimti po kelių dienų. Jei skausmas sunkiai pakeliamas, odontologai rekomenduoja valytis dantis pasta, turinčia fluoro ir tinkančia jautriems dantims. Kartais pacientams duodamos specialus gelis, mažinantis nemalonius pojūčius. Atminkite, kad jei balindami namuose jaučiate, kad dantys tapo pernelyg jautrūs, procedūrą nutraukite, nes kitaip galite negrįžtamai pažeisti dantų emalį. Dažniausiai taip nutinka, kai naudojamos ne individualios kapos.
Jei nusprendėte išsibalinti dantis, nepamirškite prieš šią procedūrą pasikonsultuoti su dantų gydytoju ar burnos higienistu. Odontologai, įvertinę burnos audinius ir dantų būklę, parinks jums tinkamiausią dantų balinimo metodą, leidžiantį pasiekti aukščiausius rezultatus. Nepamirškite, kad balinti galima tik sveikus ir užplombuotus dantis, nes kitaip dantys bus labai jautrūs. Balinimo efektas priklauso nuo daugybės veiksnių: danties emalio, įgimto atspalvio, amžiaus, mitybos įpročių, higienos ir t. t. Jei tinkamai rūpinsitės burnos higiena, šviesiais dantimis galėsite džiaugtis kelis metus. Po procedūros gali padidėti dantų jautrumas, tačiau šis nemalonus jausmas yra laikinas ir paprastai tetrunka kelias dienas.
Šiandieninės technologijos leidžia mums džiaugtis baltais ir sveikais dantimis. Balinimo būdų iš tiesų yra daug, tačiau populiariausias ir saugiausias procesas vyksta dantis balinant lazeriu arba kapomis. Prieš balinimą nepamirškite įvertinti savo sveikatos būklės ir numatyti bei pasiruošti šalutiniam poveikiui. Atminkite, kad protezai, implantai ir plombos spalvos nekeičia, todėl ir balinimo metu nepašviesės. Dėl šios priežasties odontologai pataria estetinį plombavimą atlikti po dantų balinimo proceso.