Šventės

Kalėdoms sparčiai artėjant: kokios tradicijos būdingos kitoms šalims?

Rami Kūčių vakarienė artimųjų rate prie 12 patiekalų nukrauto stalo, kalėdinės dovanos po papuošta žaliaskare ir mažųjų nekantravimas laukiant Kalėdų Senelio: kiekvienas turime savų, šeimai ar draugų rateliui svarbių tradicijų, tačiau dauguma jų yra glaudžiai susijusios su konkrečiai tautai būdingais ritualais. Net neabejojame, jog labiausiai vertinate lietuviškumu persismelkusias didžiąsias žiemos šventes, tačiau kodėl nepažvelgus, kaip šios sutinkamos kitose pasaulio šalyse?

JAV. Svajonių šalimi vadinamoje Amerikoje gyvena įvairių tautybių žmonės, tad, natūralu, šie praktikuoja savas švenčių tradicijas. Grynai amerikietiška tradicija galima vadinti nakčiai paliekamus sausainius su pienu, skirtus pasivaišinti užsuksiančiam Santa Klausui. Šis atvyksta iš anksto turėdamas gerų ir blogų vaikų sąrašą: vieni bus apdovanoti darbščiųjų elfų pagamintomis dovanėlėmis, o kitiems, kaip bausmė už blogus darbus, kalėdinės kojinės bus prigrūstos…anglių.

Australija. Jei, žvelgiant į paskutiniųjų metų tendencijas, sniegas mūsų šalyje per didžiąsias žiemos šventes būna retas svečias, tai Australijoje pastarojo tuo metu tikrai nerasi. Klimatas diktuoja šventės eigą: paplūdimiuose skanaujama keptu kalakutu, kiauliena, slyvų pudingu bei saldžiais pyragėliais, traukiamos šventinės giesmės ir…mėgaujamasi saule.

Italija. Mažuosius Italijos gyventojus aplanko ne tik Kalėdų Senelis, bet….per dūmtraukį įlendanti ragana, nešina dovanomis. Pastaroji yra neabejinga krekeriams ir vynui: jei mažyliui nepavyko visus metus būti geram, minėta „pakiša“ stengiamasi pelnyti tetos su šluota palankumą.

Indija. Jei aplink nei su žiburiu nerasi eglės (Indijoje yra labai nedaug spygliuočių), puošk tai, ką turi: šioje šalyje įprasta šventiškai padabinti kiemuose augančius bananus ar mango medžius.

Suomija. Laplandija, kuri dažnai minima kalbant apie Kalėdų Senelį, priklauso Suomijos teritorijai, tačiau kalėdinis šventimas šioje šalyje nėra toks, kaip daugeliui mūsų gali atrodyti. Taip, šiaudiniais žaisliukais Kalėdų išvakarėse puošiamos eglės, kepami imbieriniai skanėstai, prieš tai pasilepinus pirtyje, sėdama už šventinio stalo ir laukiama pas kiekvienus užsukančio Senio Šalčio, tačiau didžiausias dėmesys šia proga skiriamas ne gyviesiems, bet mirusiems. Suomių kalėdinės tradicijos artimos mūsų Vėlinėms: kapinėse uždegamos žvakės, naktį ant šventinio stalo paliekama maisto ir vėlėms pasisotinti, o, laikantis senųjų papročių, kai kurie suomiai tą naktį miega ant grindų, palikdami savo guolį ramiam mirusiųjų poilsiui.

Venesuela. Gausybė fejerverkų, dirbtinės eglutės bei namus puošiančios prakartėlės – atributai, be kurių venesueliečiai neįsivaizduoja savo Kalėdų. Tačiau šiais šaliai būdingas dar vienas, mums itin egzotiškas ritualas – kelionė į rytines mišias…riedučiais, dėl ko, siekiant žmonių saugumo, nuo gruodžio 16 iki 24 dienos keliami automobilių eismo ribojimai.

Japonija. Šioje tolimoje Rytų šalyje yra kur kas svarbesnių švenčių nei Kalėdos ar Kūčios. Pastarosios labiau primena įsimylėjėlių dieną, kurios metu mylimieji leidžia laiką kartu, keičiasi dovanomis. Kalėdos – įprasta darbo diena, tačiau ta proga japonams įprasta valgyti vištieną bei pasimėgauti dideliu gabalu torto.

Gal kada ir jums pasitaikys proga didžiąsias žiemos šventes sutikti kitoje šalyje ir gyvai pamatyti, kaip atrodo šiai būdingos tradicijos. Jei tokių planų artimiausioje ateityje neturite, vieną ar kitą sudominusį ritualą, jei norite, galite įpinti į savo kalėdinio vakarėlio darbe scenarijų – apsisaugosite nuo monotonijos sėdint prie mišrainėmis nukrauto šventinio stalo!