Idėjos namams

Modernūs Meistrokodas Klasika šiltnamiai bei reikalavimai jiems

Prekybos centruose lentynos lūžta nuo įvairiausių vaisių bei daržovių pasirinkimo. Metų laikai nebeturi įtakos valgymo įpročiams: šviežiomis daržovėmis galime mėgautis nuolat. Aišku, faktai, jog jie importuojami iš tokių šalių kaip Ispanija, Graikija ir kitos bei ilgesnis nei įprastai vartojimo terminas, verčia daugelį abejoti valgomų daržovių įtaka sveikatai. Vasarą, kai savo produkciją turguose siūlo ūkininkai, guodžiame save, jog valgome ekologiškai, tačiau iš kur galime būti tuo tikri? Juk nematome, kokių priemonių griebiasi ūkininkai, norėdami užauginti didesnį kiekį išvaizdžiai atrodančių vaisių ir daržovių. Tad visai suprantama, jog pastaruoju laiku ėmė itin populiarėti Meistrokodas šiltnamiai Klasika – tik pačių išauginti augalai suteikia galimybę žinoti, ką  valgome.

Jei prieš kurį laiką šiltnamiai buvo statomi pačių žmonių rankomis, dažnai panaudojant nereikalingus medinius langus ar pigią plėvelę, tai šiandien pelningą rinką „suuodė“ profesionalai, galintys įgyvendinti bet kokius įnoringo sodininko norus. Jei jums neužtenka pasirinkimo tarp įprastų formų šiltnamių – arkinių, šlaitinių, šliejamų – išsakykite savo pageidavimus specialistams ir jie sukonstruos jūsų svajonių šiltnamį. Naujos statybinės medžiagos, viena iš kurių – polikarbonatas, leidžia ne tik sukurti palankesnes sąlygas daržovių augimui bei vystymuisi, tačiau jų dėka patys šiltnamiai tampa kur kas patrauklesni išoriškai, galintys tarnauti ne tik praktiškai, bet ir estetiškai.

Be to, Meistrokodas įmonės šiltnamiai šiandien siūlomi įsigyti ir su įvairiais patobulinimais. Tarkime, įvairios papildomos lentynėlės ir  daigyklos, tvirtinamos prie šoninių konstrukcijų ar keliaaukščiai staliukai. Šių priedų dėka net ir nedidelis šiltnamis tampa kur kas erdvesnis, talpinantis daugiau augalų rūšių, kadangi praktiškai išnaudojama visa laisva vieta. Papildomai gali būti įmontuojamos automatinės ar pusiau automatinės laistymo sistemos, vėdinimo sistemos, įsigyjami šildytuvai, itin praversiantys norint paankstinti bei pratęsti augimo sezono laiką. O automatinis laistymas ir vėdinimas yra daugiau sodininkų darbų palengvinimas ir atsigręžimas į jaunesnę kartą, gyvenančią aktyviai, kurią nuo šiltnamio įsigijimo gali atbaidyti nuolatinė jo priežiūros būtinybė.

Taigi, daržininkystė vėl madoje. Tai rodo išpopuliarėjusi įvairaus dizaino bei medžiagų šiltnamių gamyba, siūloma papildoma įranga ir priedai.

Nesibaigiančių darbų šiltnamyje ratas

Ne sezono metu, valgydami prekybos centre nupirktus ispaniškus pomidorus, su nostalgija bandome prisiminti, koks yra jų tikrasis – tai yra lietuviškasis – skonis ir kvapas. Ir imame laukti vasaros, kada ūkininkų turguje bus pardavinėjami pirmieji užderėję vaisiai. O idealiausiu atveju skinsime nuosavuose šiltnamiuose užaugusius pomidorus. Tačiau pastarajam variantui ryžtasi toli gražu ne visi, net ir turintys atliekamą plotelį žemės – jie žino, jog šiltnamis – ne pramoga, o nuolatinio darbo reikalaujantis procesas, tačiau rezultatas – džiuginantis.

Roges ruošk vasarą

O tiksliau – šiltnamis naujam sezonui turi būti pradedamas ruošti vos tik nuskynus paskutinius vaisius. Jei likimo valiai paliksite pomidorų ar agurkų stiebus, piktžoles – nieko gero nesitikėkite. Kitais metais ne tik kad kovosite su piktžolių gausa, tačiau galite susilaukti ir įvairių kenkėjų, puolančių augalus – šiltnamiai tam kur kas palankesnė vieta nei daržas po atviru dangumi.

Taigi, rudenį reikia surinkti augalų stiebus, lapus, vaisius ir visa kita – dirva turi likti švari. Jei augalus buvo užpuolę kenkėjai, dalį žemių reikėtų nukasti ir išnešti, o likusias dezinfekuoti atitinkamais preparatais. Dezinfekuojamas turi būti ir pats šiltnamis – danga, karkasas, pamatai.

Pavasaris ateina anksti

Turintiesiems šiltnamius nereikia laukti pavasario vidurio, norint pradėti rūpintis daržovių derliumi. Visų pirma vandeniu, o idealiausiu atveju – sniego tirpsmo, sudrėkinama žemė. Tuo nepasirūpinus rudenį (o galima ir pakartotinai) – atlikite šiltnamio dezinfekciją. Kol dar saulės spinduliai nepakankamai kaitrūs, žemę reikia šildyti dirbtiniu būdų. Tam puikiai tinka paprasta polietileninė ar agro plėvelė. Belieka sukasti dirvą, patręšti ir jūsų šiltnamis lauks pirmųjų daigų!

Vasara – pats darbymetis

Čia malonumai toli gražu nesibaigia: vos pasodinus augalus turėsite rūpintis jų laistymu ir tinkamos temperatūros palaikymu – juk nenorite, kad jūsų augintiniai iškeptų? Jei daržoves auginate ne vien savo reikmėms ir kieme stovintis šiltnamis didelis – apsvarstykite galimybę įsirengti automatines vedinimo ir laistymo sistemas.

Taigi, pomidorų (ar kitų daržovių, auginamų šiltnamyje) kelias iki mūsų stalo ilgas. Daržininkai pailsėti gali tik kelis mėnesius per metus, o tada reikia vėl kibti į darbą.